Ali veste, kateri strešniki so idealni za vašo streho in zakaj?

Če ste v fazi novogradnje ali pa želite obnoviti dotrajano streho, potem ste se zagotovo že spraševali, kateri strešnikiso najbolj primerni za vašo hišo. Danes nam je na voljo pestra izbira različne strešne kritine oziroma strešnikov, zato je toliko več potreben tehten razmislek.

Pri izbiri je potrebno upoštevati predvsem okolje v katerem se nahaja stavba. To je pomembno tako zaradi kulturne zgodovine kot tudi zaradi geografskih dejavnikov, ki imajo najbolj pomembno vlogo pri naklonu strehe. Ta pa bistveno vpliva na to, kakšni strešnikise bodo najbolje obnesli na vaši strehi.

Ali veste, kateri strešniki so idealni za vašo streho in zakaj?

 

Izbiro strešnikov prilagodite geografskim dejavnikom okolja

Če želite ugotoviti, kateri strešnikiso najbolj primerni za vašo streho, potem najprej pomislite na to, kolikšna je povprečna letna količina padavin. Pri tem še posebej izstopa alpski svet, ki je znan po velikih količinah snega in dežja. Zato ni nič presenetljivega, da so na teh območjih strehe z večjim naklonom, zaradi česar so najbolj primerni opečni in betonski strešnikiter kovinska strešna kritina.

Naslednja pomembna dejavnika sta veter n toča, ki sta pogosta spremljevalca vse pogostejših neurij. S tega vidika je pomembno, da so strešnikiodporni proti velikim zrnom toče in močnejšim sunkom vetra. Zelo dobro se v teh razmerah obnesejo betonski strešnikiin tudi kovinska strešna kritina.

 

Zakaj je kulturna zgodovina okolja pomembna pri izbiri strešnikov?

Različne strešne kritine se med seboj razlikujejo predvsem v svojih materialih in oblikah. Prav tako pa so nam strešnikina voljo v različnih barvnih odtenkih. Marsikdo bi si mislil, da je to dodatna prednost, vendar temu vedno ni tako.

Pri izbiri strešnikov moramo pomisliti tudi na kulturno zgodovino okolja, v katerem se nahaja objekt. Sodobna strešna kritina v izstopajočih barvah enostavno ne ustreza v neko tradicionalno okolje, saj na ta način dodatno obremenjuje podobo celotne krajine. Vsak investitor bi zato moral vedno upoštevati likovno podobo in arhitekturne značilnosti bližnje in tudi bolj oddaljene okolice.